CZAS

Jeden z największych błędów jaki popełniamy w życiu, to myślenie, że mamy czas. Życie jest przecież długie i jeszcze wszystko w nim uda nam się zrobić. Może w tym roku, może w następnym, spokojnie przecież nie ma pośpiechu. A dni mijają szybko i lata lecą bezpowrotnie, aż nagle okazuje się, że na pewne rzeczy jest już za późno, pewne możliwości są już za nami, a szanse, które otrzymaliśmy od życia nie czekają na nas wiecznie.

Jeden ze słuchaczy moich wykładów zadał mi ostatnio pytanie: jak to robię, że znajduję na wszystko czas?

Odpowiedź jest prosta: Nie znajduję!

Czas to najcenniejsza rzecz jaką mamy i jest on bardzo ograniczony. Jedyne, co możemy z nim zrobić, to go dobrze wykorzystać poprzez to jakich dokonujemy wyborów na co dzień. Ja w pewnym momencie zrozumiałem, co jest dla mnie naprawdę ważne w życiu i tylko temu poświęcam swój czas, rezygnując z wszystkiego innego. Moja zasada jest prosta.
Ważne w moim życiu są: Rodzina, Miłość, Praca, Pasja i Rozwój. Jeżeli jakieś zajęcie lub jakaś osoba nie wpada w jedną z tych pięciu kategorii, to przepraszam, ale nie mam na to czasu, choć staram się znajdować go jeszcze na Przyjaźń.

Dlaczego?

Bo jeżeli poświęcę czas ludziom, którzy nie są mi bliscy, to zabraknie mi go dla najbliższych.

Bo jeżeli poświęcę czas na bezproduktywne zajęcia, to zabraknie mi go na pracę, która przynosi mi realne dochody i wymierne efekty.

Bo jeżeli poświęcę czas na toksycznych ludzi, przy których się nie rozwijam i którzy ściągają mnie w dół, to zabraknie mi go dla tych wartościowych, którzy mnie wspierają i przy których wzrastam.

Bo jeżeli poświęcę czas ludziom, którzy mnie nie kochają, to zabraknie mi go dla tych, którzy mnie kochają i chcą być w moim życiu.

Perfekcja nie jest wtedy, gdy nie mamy już nic do dodania, ale wtedy, gdy nie mamy już nic do odjęcia. Dlatego właśnie odejmuję ze swojego życia wszystko, co nie wpada w tych pięć najważniejszych kategorii, którymi się kieruję, bo tylko wtedy będę miał czas na to, co w moim życiu jest najważniejsze.

Życie jest krótkie, nie ma chwili do stracenia!
Pracuj tak, jakby od tego zależało twoje życie.
Kochaj tak, jak by od tego zależało twoje życie.
Żyj pasją tak, jak by od tego zależało twoje życie.
Dbaj o najbliższych tak, jak by od tego zależało twoje życie.
Pracuj nad sobą i rozwijaj się tak, jak by od tego zależało twoje życie.

A wiesz dlaczego?

Bo zależy!